Logo De Belofte

EDE - In 2021 investeren Barneveld, Ede, Nijkerk, Renswoude, Rhenen, Scherpenzeel, Veenendaal en Wageningen samen waarschijnlijk bijna 2,6 miljoen euro in 'Regio Foodvalley'. Dat is 375.500 euro meer dan aanvankelijk bedacht, blijkt uit gemeentestukken. Wat gaat er met dat geld gebeuren?

Regio Foodvalley is een samenwerkingsverband - van de acht genoemde gemeenten - dat sinds 2010 bestaat. Een speciale commissie heeft de afgelopen tijd plannen uitgewerkt voor de toekomst, waarvoor de gemeentelijke bijdragen nodig zijn. 

Topregio voor boeren

In de zogenoemde 'Strategische Agenda' staat onder meer dat Foodvalley in 2030 een topregio moet worden op het gebied van landbouw en voeding. Boeren krijgen daarom veel aandacht.

De gemeenten willen met de samenwerking belemmerende wet- en regelgeving weghalen, zodat boeren meer ruimte krijgen om te ondernemen en te innoveren. 'Zodanig dat er sprake is van emissiereductie en circulaire productiemethoden.'

Ook komen er meer cursussen, trainingen en bijeenkomsten voor boeren, beleidsmakers, loonwerkers en grondverpachters. Over bodembiologie en financiële bedrijfsvoering bijvoorbeeld. Daarnaast wordt er geëxperimenteerd met big data voor het opsporen van leegstand en ondermijning (bijvoorbeeld drugslabs in schuren). 

Zie ook: 'De boer is dokter van de natuur' en moet daarom op cursus

Gezond eten en groene energie

Gezond leven staat ook hoog op het Foodvalley-lijstje. Er wordt steeds gezonder gegeten (inzet op plantaardige eiwitten), overgewicht en diabetes worden teruggedrongen en we gooien met elkaar minder voedsel weg, dat is de inzet. In 2050 moet de voedselverspilling met 50 procent verminderd zijn. 

En ook wordt er door werk gemaakt van een groen imago. 'De gemeenten in Regio Foodvalley hebben de ambitie om in 2050 een energieneutrale regio te zijn en in 2030 een CO2-reductie gerealiseerd te hebben van 55 procent ten opzichte van 1990.' Hoe de gemeenten dat precies gaan doen, is nog niet duidelijk. Aan de regionale energiestrategie wordt op dit moment nog gewerkt. 

Zie ook: Gemeente Ede wil bijdragen aan Regionale Energiestrategie 

Expats en statushouders 

Wat wonen en werken betreft, moeten de acht gemeente in de Regio Foodvalley de komende jaren 'interessanter' worden voor expats, staat in plannen. Daarom wil Foodvalley een 'expat-partnerprogramma' starten. Tegelijk komen er meer woningen voor de middenhuur. 

Ook wordt geprobeerd mensen over te halen om meer aan het werk te krijgen. 'Niet ww-populatie, maar werkende die meer willen werken, statushouders en mensen die kunnen werken maar niet actief zoeken.' En de planmakers willen toptalent naar de regio trekken. 

Tegelijkertijd biedt de Foodvalley mogelijkheden voor regionale bedrijven die hier al jaren zitten. Ze krijgen de kans mee te doen aan projecten die met behulp van regionale partners tot stand zijn gekomen. 'Vooral rond Circulaire Economie valt op dat veel regionale bedrijven meedoen.' 

Zie ook: 'Wij willen Gelderland iets geven'; vluchtelingen aan de slag bij provincie

Economische bereikbaarheid 

Een laatste belangrijke onderwerp van samenwerking is bereikbaarheid. 'Regio Foodvalley wil een aantrekkelijke locatie zijn voor bedrijven in de kennisdomeinen agrifood, ICT, zorg, maakindustrie en logistiek', staat geschreven. Daarom wordt er werk gemaakt van bereikbaarheid. 

Er wordt onderzoek gedaan naar en gelobbyed voor beter openbaar vervoer, tussen bijvoorbeeld Amersfoort en de Regio Foodvalley en Apeldoorn en de Regio Foodvalley. De mogelijkheid van fietsroutes tussen 'economische kernen' wordt bekeken en er wordt gewerkt aan mobiliteitsafspraken voor de regio. 

Zie ook: 'Groener en sneller woon-werkverkeer in Wageningen en omstreken'

Gemeenteraden

Het bedrag, de 2,6 miljoen euro die gemeente in de Regio Foodvalley steken, is opgesplitst in twee delen. Het eerste deel, bijna 1,2 miljoen euro, is voor het in stand houden van de samenwerking. 

'Dit bedrag is bedoeld voor het regiokantoor die de regionale samenwerking faciliteert', stelt een woordvoerder van de gemeente Ede. Daarvan wordt bijvoorbeeld het personeel betaald dat lobbyt voor de regio en onderzoek doet naar groeimogelijkheden. Het overige deel, 1,4 miljoen euro, is bedoeld voor specifieke projecten.

De gemeenteraden van Barneveld, Ede, Nijkerk, Renswoude, Rhenen, Scherpenzeel, Veenendaal en Wageningen buigen zich momenteel de plannen en budgetten voor de samenwerking. De gemeenteraad van Ede stemde er eerder deze maand al mee in.

Zie ook: Regiodeal Foodvalley is rond, ruim 73 miljoen euro naar voedsel en landbouw

Door: Joukje Valkenburg

Het laatste nieuws uit Nijkerk

  • Miljoenentekort door zorgkosten Nijkerk, maar hoe lost de gemeente dat op?

    02 juli 2020
    NIJKERK - Dit jaar stevent de gemeente Nijkerk weer af op een tekort van enkele miljoenen. De grootste oorzaak is de grote uitgaven op (met name) de jeugdzorg. De gemeenteraad maakt zich zorgen om die enorme uitgaven, zo blijkt bij de behandeling van de cijfers die in de voorjaarsbrief staan.
  • Grote zorgen om tekorten zwembad

    12 juni 2020
    NIJKERK - Het zwembad in Nijkerk zit financieel in zwaar weer. Daarom wil de exploitant, Optisport, fors minder betalen aan de gemeente en de huren van de verenigingen verhogen. Leden van de gemeenteraad balen van de tekorten en de zwemvereniging denkt dat een prijsverhoging hun de kop gaat kosten.
  • Drugsoverlast, het is er wel maar wordt (nog) niet gemeld

    09 juni 2020
    NIJKERK - Sinds twee maanden heeft de gemeente Nijkerk een meldpunt voor overlast van drugsgebruik in Hoevelaken en een hulplijn voor inwoners die worstelen met drugsverslaving. Van beide is nog niet veel gebruik gemaakt. De gemeente weet dat er drugs gebruikt wordt in Nijkerk, maar krijgt dus nog weinig (anonieme) meldingen binnen.
  • Controle op staatssteun aan boeren

    09 maart 2020
    WAGENINGEN - Subsidie voor emissie-reducerende projecten in de landbouw, mag dat of is het verboden staatssteun? De Regio Foodvalley twijfelt en laat het onderzoeken.
  • 2,6 miljoen euro naar Foodvalley, wat gaat daarmee gebeuren?

    18 februari 2020
    EDE - In 2021 investeren Barneveld, Ede, Nijkerk, Renswoude, Rhenen, Scherpenzeel, Veenendaal en Wageningen samen waarschijnlijk bijna 2,6 miljoen euro in 'Regio Foodvalley'. Dat is 375.500 euro meer dan aanvankelijk bedacht, blijkt uit gemeentestukken. Wat gaat er met dat geld gebeuren?

Het laatste nieuws uit Barneveld

  • Digitaal stemmen gaat mis, maar uitslag geldt wel

    13 november 2020
    BARNEVELD - Vanwege de coronacrisis vergaderen politici vanuit huis. Ze stemmen dan digitaal. Maar dat is wel even wennen. Tijdens de raadsvergadering van Barneveld ging het donderdagavond mis. Een raadslid wilde vóór een motie stemmen, maar drukte per ongeluk op het verkeerd knopje.
  • Lokaal Belang Barneveld: stop herindeling Scherpenzeel

    14 september 2020
    BARNEVELD - Lokaal Belang, een oppositiepartij in de gemeente Barneveld, heeft de commissaris van de Koning verzocht om het herindelingsproces van Scherpenzeel te stoppen. De provincie wil Scherpenzeel graag bij Barneveld indelen. De meerderheid van de gemeenteraad in Scherpenzeel is daar tegen. Lokaal Belang uit Barneveld sluit zich daarbij aan.
  • Aart de Kruijf vertrekt na 15 jaar als wethouder in Barneveld

    08 juli 2020
    BARNEVELD - Aart de Kruijf vertrekt na ruim 15 jaar als wethouder in Barneveld. De zichtbaar geëmotioneerde wethouder zei 'met pijn in het hart' te vertrekken. Bennie Wijnne is voorgedragen door de SGP als opvolger. De raad zal later beslissen over die voordracht. Wijnne zit nu in de Statenfractie van de SGP en woont in Barneveld.
  • Noodlijdend theater ontslaat helft van personeel

    03 juli 2020
    BARNEVELD - De culturele sector heeft het zwaar door de coronacrisis. Het Schaffelaartheater in Barneveld heeft al maanden geen inkomsten, maar de kosten lopen wel door. “We hebben geen enkel verdienmodel het komende halfjaar.” De instelling ziet dan ook geen andere optie dan een meerderheid van de oproepkrachten én het vaste personeel te ontslaan. Met pijn in het hart.
  • Barneveld staat open voor herindeling met Scherpenzeel 'maar alleen als zij ook willen'

    04 juni 2020
    BARNEVELD - Uit goed nabuurschap wil Barneveld met Scherpenzeel om tafel om over een gezamenlijke toekomst te praten. Barneveld vindt het belangrijk dat er in beide gemeenten draagvlak is voor een herindeling en dat er snel duidelijkheid komt. Het college van Scherpenzeel wil zelfstandig blijven.

Het laatste nieuws uit Scherpenzeel

  • Raad Scherpenzeel verdeeld over acties van college in fusieproces

    09 oktober 2020
    SCHERPENZEEL - Voor het eerst sinds de zomer sprak gemeenteraad van Scherpenzeel donderdagavond over alle ontwikkelingen. Belangrijkste agendapunt, wat vindt de gemeenteraad van de beslissing van het college om uit het overleg met de provincie te stappen. De onderliggende vraag: wie deelt nu de lakens uit in Scherpenzeel?
  • 'Domste wat ze konden doen', actie college maakt veel los

    02 oktober 2020
    SCHERPENZEEL - Raadsvragen in Barneveld en grote verdeeldheid in de gemeenteraad van Scherpenzeel. Het besluit van het college van Scherpenzeel om niet deel te nemen aan het 'open overleg' maakt veel los. Zo'n overleg is onderdeel van de herindelingsprocedure, de provincie wil dat Scherpenzeel samen gaat met Barneveld.
  • Scherpenzeel smijt deur met provincie dicht en stapt uit overleg over fusie

    01 oktober 2020
    SCHERPENZEEL - Het college van Scherpenzeel heeft de gesprekken met de provincie Gelderland over een eventuele fusie met Barneveld afgebroken nog voor ze goed en wel begonnen waren.
  • Provincie stuurt verkenner naar Scherpenzeel, burgemeester blijft thuis

    18 september 2020
    SCHERPENZEEL - Commissaris van de koning John Berends stuurt Paul Frissen naar Scherpenzeel. Frissen is hoogleraar bestuurskunde in Tilburg University en heeft als opdracht om mogelijke oplossingen te vinden voor de bestuurscrisis.
  • Scherpenzeel geeft strijd niet op en tekent bezwaar aan tegen herindeling

    16 juli 2020
    SCHERPENZEEL - Het college van Scherpenzeel tekent bezwaar aan bij de provincie Gelderland. Ze vindt het onterecht dat de provincie de gemeente wil herindelen bij Barneveld. Wat hen betreft is deze beslissing van de provincie in strijd met het recht. Ze heeft ook de minister gevraagd het besluit 'voor te dragen voor vernietiging'.

Het laatste nieuws uit Wageningen

  • Tot 20.000 Gelderse hoogbegaafden blijven 'aan onderkant maatschappij bungelen'

    08 augustus 2021
    WAGENINGEN - Vermoedelijk zijn tussen de 40.000 en 60.000 Gelderlanders hoogbegaafd, weet hoogbegaafdencoach Rianne van de Ven uit Wageningen. De meesten van hen zouden ergens in hun leven wel in meer of mindere mate vastlopen. Tot 20.000 Gelderse hoogbegaafden blijven zelfs aan de onderkant van de maatschappij bungelen en kunnen niet meekomen, stelt Van de Ven. Dat begint in veel gevallen al in het onderwijs.
  • Formatie in Ede blijft achter gesloten deuren

    12 juli 2021
    EDE - Een motie waarmee D66 en PvdA wilden bewerkstelligen dat de formatiebesprekingen in de openbaarheid zouden gaan plaatsvinden, kon op geen meerderheid rekenen in de Edese gemeenteraad.
  • Naar een gezonde stad met de Voedselagenda

    26 april 2021
    WAGENINGEN - Al enkele jaren werkt de gemeente Wageningen samen met inwoners, lokale en regionale partners aan een voedselagenda voor een gezonde en duurzame stad. De gemeente gaat een nieuwe Wageningse Voedselagenda opstellen met concrete plannen voor de komende tien jaar. U kunt hierover meepraten op 28 april van 19.30 – 21.00u in een online bijeenkomst.
  • Tientjes meer betalen voor afval in Wageningen

    10 november 2020
    WAGENINGEN - De afvalstoffenheffing gaat voor Wageningers met enkele tientallen euro's omhoog. De gemeenteraad stelde maandagavond de belastingverordening vast waarin dit is geregeld.
  • Al 15 jaar is Geert van Rumund burgemeester van Wageningen

    01 november 2020
    WAGENINGEN - In Museum de Casteelse Poort in Wageningen is een persoonlijke expositie geopend met en over burgemeester Geert van Rumund. Vandaag, 1 november 2020, is hij precies 15 jaar eerste burger van de stad Wageningen. De PvdA'er is de langstzittende burgemeester van Gelderland op dit moment.

Overig verkiezingsnieuws

  • JONG&Politiek krijgt nu geld vanuit de gemeente

    30 september 2021
    NUNSPEET - JONG&Politiek krijgt dit jaar vanuit de gemeente Nunspeet maximaal 3000 euro te besteden voor hun activiteiten. Hiermee is de ondersteuning vanuit de gemeente een feit. Eerder kregen de jongeren financiering vanuit Den Haag, maar dat is gestopt.
  • Meerderheid tekent zich af tegen verlengen selectieve woningtoewijzing woonwagenkampen

    29 september 2021
    NIJMEGEN - Een kleine meerderheid van de gemeenteraad lijkt niet te gaan instemmen met het verlengen van de gebiedsaanwijzing voor selectieve woningtoewijzing op de woonwagenlocaties Teersdijk en Ackerbroekweg. Dit gebeurt middels de inzet van artikel 10 van de Wet bijzondere maatregelen grootstedelijke problematiek (Wbmgp), ook bekend als de ‘Rotterdamwet’. Het college wil deze gebiedsaanwijzing, die ook geldt voor Zwanenveld (40-er straten), met vier jaar verlengen. Het middel wordt door woonwagenbewoners als stigmatiserend ervaren.
  • Tiel krijgt het onkruid nog niet onder controle

    29 september 2021
    TIEL - Het duurt zeker tot medio november voor het onderhoud van groen in Tiel weer helemaal op orde is. Dat zegt verantwoordelijk wethouder Frank Groen. Het onkruid in de stad tiert welig en er zijn in de afgelopen maanden grote achterstanden ontstaan in het beheer.
  • Arnhem pompt miljoenen in jeugdfonds

    29 september 2021
    ARNHEM - Arnhem maakt volgend jaar in de begroting 6,6 miljoen euro vrij voor een jeugdfonds. In de jaren erna komt daar telkens een miljoen euro bij, vertelt wethouder financiën Ronald Paping. Het geld is breed inzetbaar op meerdere beleidsterreinen om 'te doen wat nodig is' voor de jeugd.
  • Arnhem duikt verder onder landelijk gemiddelde met woonbelastingen

    29 september 2021
    ARNHEM - Ten opzichte van de rest van het land, is Arnhem een steeds voordeligere gemeente als het om woonbelastingen gaat. Dat blijkt uit de nieuwe meerjarenbegroting van de stad. De afgelopen jaren liet Arnhem de belasting voor huizenbezitters ook niet of nauwelijks stijgen.
Delen op Facebook
Vertel je netwerk
Delen op Twitter
Vertel een vriend